Pozyskiwanie prądu elektrycznego z energii słonecznej to gorący temat. Wiele mówi się o korzyściach dla środowiska i opłacalności tego rozwiązania, nieco mniej np. o tym, czy fotowoltaika jest bezpieczna. Oprócz faktów powiela się wiele mitów, które często trudno od siebie odróżnić. Postaramy się omówić kilka z najczęściej powtarzanych.
Mit 1: Fotowoltaika się nie opłaca
Ze względu na wysokie koszty samej instalacji, wiele osób powątpiewa w opłacalność fotowoltaiki. Jeśli jednak zsumujemy opłaty za energię elektryczną, okaże się, że rocznie wydajemy na prąd nawet 10% całkowitego kosztu paneli fotowoltaicznych. Zatem już po ok. dziesięciu latach zwróci się koszt instalacji, a pozyskiwana przez nią energia zapewni czysty zysk. Opłacalność to fakt, choć dopiero w dłuższej perspektywie czasu.
Mit 2: Instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa całego zapotrzebowania na prąd
Zależy to wyłącznie od tego, czy dana instalacja została zaprojektowana w odpowiedni sposób. Na podstawie rachunków można obliczyć, ile średnio wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Następnie należy zainwestować w panele, które będą w stanie wytworzyć co najmniej zbliżoną ilość prądu, a najlepiej z nadwyżką. Współczesne instalacje magazynują nadmiar energii. Obecne przepisy prawne pozwalają natomiast na dowolne dysponowanie nadmiarem, w tym odsprzedaż.
Mit 3: Warunki atmosferyczne w Polsce nie sprzyjają fotowoltaice
W tym przypadku mamy do czynienia z mitem. W rzeczywistości na większości powierzchni naszego kraju nasłonecznienie wynosi powyżej 1000 kWh/m2, co w zupełności wystarcza do efektywnego pozyskiwania prądu z promieniowania słonecznego. Co więcej, nawet w pochmurne dni, gdy światło jest rozproszone, nowoczesne panele pozyskują energię i przetwarzają je na prąd, choć faktycznie są wtedy trochę mniej wydatne.
Mit 4: Potrzeba pozwoleń na instalację fotowoltaiki
Prawo budowlane nie nakłada obowiązku składania wniosku o pozwolenie, jeśli moc instalacji nie przekracza 50 kW. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy montaż paneli wymaga dokonania przeróbek w konstrukcji dachu, np. przesunięcia okien. Wówczas potrzeba pozwolenia. Nie unikniemy też biurokracji, jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie od Unii Europejskiej lub organizacji rządowych. Należy również zgłosić rozpoczęcie odsprzedaży. Na szczęście, nie potrzeba do tego żadnej koncesji ani działalności gospodarczej.
Mit 5: Panele nie wymagają konserwacji
Często podkreśla się, że opłacalność fotowoltaiki wynika także z braku kosztów eksploatacji instalacji i jej bezawaryjności. To nie do końca prawda. Ogniwa fotowoltaiczne wymagają regularnych przeglądów, aby wykluczyć ewentualne usterki, które doprowadzą do spadku wydajności lub nawet konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy. Należy też pamiętać, by regularnie myć panele, gdyż osadzający się na nich kurz i inne zabrudzenia zmniejszają efektywność. Te czynności nie generują poważnych wydatków, ale to nie znaczy, że nie ma ich wcale.
Mit 6: Fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia
Temat, który budzi wiele obaw, to kwestia tego, czy fotowoltaika jest bezpieczna. Czy praca paneli oddziałuje na zdrowie? Badania wykazują, że instalacja fotowoltaiczna nie powoduje emisji żadnych zanieczyszczeń ani ponadnormatywnego hałasu, a wytwarzane przez nią promieniowanie elektromagnetyczne niejonizujące nie ma wpływu na środowisko i ludzi. Dla bezpieczeństwa należy tylko pamiętać o poprawnym montażu i eksploatowaniu, aby uniknąć porażenia prądem lub awarii prowadzących do wybuchu pożaru.
Fotowoltaika — fakty i mity
Krążące mity na temat paneli fotowoltaicznych wynikają najczęściej z niedoinformowania, przypadkowego lub celowego przeinaczania faktów, a także myślenia w zbyt krótkiej perspektywie czasu. W internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, dlatego wszystkie z nich warto weryfikować w innych źródłach. Wówczas okaże się, że większość rzekomych wad takiego rozwiązania nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, natomiast zalety znajdują oparcie w przeprowadzonych badaniach.