Budowa farmy fotowoltaicznej może być nie tylko znakomitą inwestycją kapitału, ale i najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania niedoborów energii, do których może dojść w przyszłości. To również rozwiązanie dobre dla środowiska – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże szkody wyrządzają naszej planecie węgiel oraz gaz. Farmy fotowoltaiczne w Polsce dopiero zaczynają zdobywać szerszą popularność. Wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę, przymierzając się do stworzenia tego typu instalacji.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
To nowoczesna elektrownia, która wykorzystuje ułożone w szeregach ogniwa fotowoltaiczne do „zbierania” energii słonecznej. W przeciwieństwie do domowych paneli słonecznych, skala farmy słonecznej jest znacznie, znacznie większa i może obejmować nawet kilka hektarów. Rekordowa farma, składająca się z ponad 4 milionów paneli, znajduje się na pustyni w Chinach oraz ma powierzchnię 2700 ha.
Panele są zazwyczaj układane w rzędach na podłożu. Muszą znajdować się w miejscu, które charakteryzuje się doskonałym nasłonecznieniem i kierować się na południe lub południowy zachód, aby gromadzić maksymalną ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Przechwyconą energię przechowuje się w specjalnych akumulatorach lub przekazuje się bezpośrednio do sieci energetycznej.
Farma fotowoltaiczna – jak zacząć?
Istnieje kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, rozważając budowę farmy fotowoltaicznej:
- Jak dużej powierzchni potrzebujemy?
Wiele zależy od tego, jaką moc ma mieć farma – im więcej paneli, tym więcej energii produkuje system. Dla osób, które nie dysponują własnymi terenami pod budowę instalacji fotowoltaicznej, a dopiero przymierzają się do ich zakupu, ważny jest również zwrot z inwestycji. Zarówno w przypadku systemu obejmującego kilkadziesiąt arów, jak i kilka hektarów, warto dokładnie wyliczyć, kiedy zwrócą się pieniądze przeznaczone na zakup ziemi, paneli i pozostałych komponentów.
- W jakiej lokalizacji warto założyć farmę?
Wspominaliśmy już o układzie i ukierunkowaniu samych ogniw. Warto pamiętać również o tym, aby panele fotowoltaiczne nie były zasłaniane przez żadne drzewa czy budynki. Sama lokalizacja, w której znajdzie się instalacja ma duże znaczenie nie tylko ze względu na nasłonecznienie. Istotny jest także dostęp do linii energetycznych. Lokalizacja terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej decyduje o tym, czy będzie można w sposób optymalny podłączyć ją do sieci energetycznej. Teoretycznie większość działek nadaje się, aby postawić na nich panele, jednak z przyczyn formalno-prawnych, technicznych czy ekonomicznych nie wszystkie są uwzględniane pod możliwość zabudowy.
- Czym musi się charakteryzować działka, na której powstanie farma?
Nie każda ziemia nadaje się do zbudowania na niej instalacji solarnej. Farma powinna powstać na gruncie klasy IV, V lub VI, z dala od terenów chronionych oraz miejsc narażonych na podtopienia. Bardzo popularnym wyborem wśród inwestorów są nieużytki rolne. Jeśli nie posiadamy ziemi, na której mogłaby powstać farma fotowoltaiczna dzierżawa gruntu będzie doskonałym rozwiązaniem. Nie trzeba wtedy kupować działki na własność.
- Jakie kwestie formalne muszą spełniać farmy fotowoltaiczne w Polsce?
Budowę farmy solarnej reguluje szereg ustaw, rozporządzeń i przepisów. Zazwyczaj przy tworzeniu elektrowni solarnej opieramy się na stałym schemacie związanym z koniecznymi decyzjami, jednak w przypadku niestandardowych zleceń, potrzebne są dodatkowe pozwolenia. Przykładowo przy stawianiu farmy o mocy 1MW oprócz prawa do dysponowania nieruchomością, potrzebujemy: decyzji środowiskowej, zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, warunków przyłączenia do sieci i pozwolenia na budowę. Co więcej, aby farma mogła działać wymagana jest również koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej i umowa zapewniająca odkup wytworzonej energii przez dystrybutora. Taka ilość dokumentów może skutecznie zrazić nawet największych zapaleńców, dlatego kwestie formalne lepiej powierzyć specjalistom, którzy sprawnie załatwią wszelkie sprawy formalne. Skorzystanie z pomocy wykwalifikowanej firmy pozwoli nam także uniknąć ewentualnych niedogodności w przyszłości np. przy rozbudowie farmy, czy zwiększeniu jej mocy.
Warto wspomnieć o powierzchni elektrowni, ponieważ to od niej zależy kwalifikacja do konieczności uzyskania decyzji środowiskowej.
Farmy fotowoltaiczne o powierzchni powyżej 1 ha i te o powierzchni powyżej 0,5ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody wymagają uzyskania decyzji środowiskowej.
W niektórych przypadkach w celu uzyskania decyzji środowiskowej może zostać nałożona konieczność przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko (sporządzenie raportu OOŚ) – konieczność taka jest każdorazowo opiniowana przez odpowiednie urzędy.
Budowa farmy fotowoltaicznej – pomoc ekspertów
Tak nowoczesna oraz ambitna inwestycja, jak założenie farmy fotowoltaicznej, wymaga szerokiej wiedzy z zakresu technologii, prawa i finansów. Dlatego też warto jej realizację prowadzić ze wsparciem doświadczonych ekspertów. W Polsce znaleźć można firmy, które gwarantują kompleksową obsługę – do wyboru lokalizacji farm, przez przygotowanie wszystkich formalności, aż po montaż instalacji. Korzystając z pomocy fachowców, zwiększa się szansę na szybkie osiągnięcie wysokich zwrotów z inwestycji w odnawialne źródła energii.