Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć, decydując się na inwestycję w fotowoltaikę jest wybór miejsca montażu paneli – na ziemi lub na dachu. Oba warianty mają swoje wyjątkowe zalety i drobne wady. Od miejsca instalacji zależeć może wydajność całego systemu, a tym samym szybkość zwrotu z inwestycji. Warto więc dobrze zastanowić się, czy dla indywidualnych potrzeb naszego gospodarstwa domowego lepiej sprawdzi się montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, czy bezpośrednio na gruncie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi – zalety i wady
Panele instalowane na ziemi często kosztują więcej niż systemy, znajdujące się na dachu, dzieje się tak, ponieważ wymagają dodatkowych materiałów montażowych i większego nakładu pracy. Taka rozbieżność cenowa nie występuje jednak w przypadku usług oferowanych przez HSG Sun, gdzie bez względu na miejsce instalacji paneli nasi klienci rozliczani są za liczbę kW. Instalatorzy paneli na ogół korzystają z konstrukcji wbijanej, ale w niektórych przypadkach tworzone są fundamenty cementowe. Podłączenie paneli do inwertera nie sprawia monterom problemów, ponieważ znajduje się on bezpośrednio przy nich.
Kolejną kwestią jest przestrzeń. W przypadku dużego podwórka można zainstalować znacznie bardziej rozbudowany system fotowoltaiczny, niż w przypadku instalacji dachowej, co daje możliwość generowania większej ilości energii i większych oszczędności na rachunkach. Trzeba jednak pamiętać, że duża liczba paneli pochłonie miejsce przeznaczone do rekreacji lub uprawy różnego rodzaju roślin. Ważny aspekt stanowi także estetyka – fotowoltaika na płaskim dachu nie rzuca się w oczy tak mocno, jak instalacja na ziemi. Uwagę należy też zwrócić na czyszczenie. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ułatwia serwis całego systemu.
Panele słoneczne na dach – plusy i minusy
Ze względu na łatwy i szybki montaż, a także niezajmowanie przestrzeni działki czy ogrodu instalacje dachowe są częściej wybieranym rozwiązaniem. Czynnikiem wpływającym na koszt instalacji jest stan dachu. Instalacja wymaga solidnego podłoża, które wytrzyma przynajmniej kilkanaście lat. Do wad fotowoltaiki dachowej zaliczyć można ograniczenia związane z umiejscowieniem paneli. Położenie instalacji warunkuje typ dachu, kąt oraz kierunek. Trudniej ominąć przeszkody, takie jak kominy, drzewa lub budynki, które mogą również rzucać cienie na panele słoneczne, zmniejszając ogólną wydajność systemu. Istotna jest również łatwość czyszczenia instalacji. Ogniwa zamontowane na dachu wymagają nieco większej ostrożności i staranności podczas przeglądów.
Fotowoltaika na płaskim dachu czy bezpośrednio na ziemi?
Nie ma jednego właściwego wyboru w tej sytuacji. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków zabudowy. Użyteczność, wydajność, serwis i estetyka to czynniki, decydujące o tym, który projekt będzie lepiej spełniał swoje zadanie. Oba rozwiązania zapewniają korzyści, które zadowolą szerokie grono użytkowników. Dzięki fotowoltaice możemy ograniczyć znacząco nasze rachunki za energię elektryczną, a jej ekologiczny charakter przekłada się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym przypadku zarówno instalacje dachowe, jak i gruntowe sprawdzą się znakomicie.