HSG Sun
  • Farmy
    • Dzierżawa gruntu
  • Kontakt
Spotkajmy się online
16 września 2020 przez hsgsun

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych
16 września 2020 przez hsgsun

Panele fotowoltaiczne są chętnie oraz często montowane na dachach domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych wielorodzinnych albo obiektów przemysłowych. Niesłabnąca popularność fotowoltaiki wynika z licznych korzyści, które można dzięki niej osiągnąć. Jakie są więc wady i zalety instalacji fotowoltaicznej.

 

Fotowoltaika – zalety ekonomiczne

 

Do niewątpliwych zalet paneli fotowoltaicznych należą te związane z finansami. Instalacja wytwarza prąd, czerpiąc energię pochodzącą ze słońca, która jest nie tylko darmowa, ale również należy do źródeł odnawialnych. To oznacza nieograniczony dostęp do słońca (i energii) niemal w każdym miejscu na ziemi. Fotowoltaika uniezależnia ponadto gospodarstwo domowe od podwyżek cen prądu przez kilkadziesiąt lat, co wiąże się z realnymi, bardzo wysokimi oszczędnościami pieniężnymi. Są one widoczne już w pierwszych miesiącach po zainstalowaniu systemu.

 

Sam koszt zakupu i montażu fotowoltaiki zwraca się średnio po kilku latach. W przypadku uzyskania dotacji z programów unijnych lub krajowych na instalację pv, poniesiony koszt paneli okazuje się jeszcze niższy, a w efekcie zwraca się szybciej. Warto również dodać, że od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, co pozwala otrzymać zwrot w wysokości nawet do 16 860 zł.

 

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie całoroczne, a ilość wyprodukowanej energii różni się w zależności od sezonu. W okresie wiosenno-letnim można uzyskać nadwyżki prądu, a następnie przekazać je do zewnętrznej sieci energetycznej. Nadwyżkę można odebrać w czasie zmniejszonej wydajności instalacji, tj. okresie jesienno-zimowym.

 

Instalacja podnosi też wartość nieruchomości. Dobre panele fotowoltaiczne zapewniają sprawne działanie przez dekady. W przypadku chęci sprzedaży domu nawet po wielu latach od zainstalowania sprzętu, można mieć pewność, że będą one prawidłowo funkcjonowały, wpływając tym samym dodatnio na koszt domu.

 

Ekologiczne zalety fotowoltaiki

 

Ogromna zaleta fotowoltaiki to niska szkodliwość dla środowiska naturalnego. Panele nie emitują dwutlenku węgla ani innego rodzaju szkodliwych substancji, a także nie wytwarzają odpadów. Wszystkie te cechy stanowią sporą zaletę porównując ten sposób pozyskiwania energii z wykorzystywaniem w tym samym celu paliw kopalnych.  

Instalacja fotowoltaiczna nie ingeruje w przyrodę oraz nie szkodzi zwierzętom czy ludziom.

 

Panele stanowią ekologiczne, czyste źródło energii. Pozyskuje się ją ze słońca, co oznacza, że nie może jej zabraknąć, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które – według prognoz naukowców – skończą się za kilkadziesiąt lat. Energia ta jest też zrównoważona, czyli umożliwia zaspokojenie potrzeb nie tylko współczesnych pokoleń, ale również przyszłych. Można ją pozyskać prawie w każdym miejscu na Ziemi, teoretycznie więc każdy człowiek na świecie ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca.

 

Panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, a samo urządzenie można poddać recyklingowi. Cechują się ponadto cichą, bezgłośną pracą, w przeciwieństwie do innych systemów wytwarzania prądu, np. turbin wiatrowych albo maszyn produkujących energię z paliw kopalnych. Instalacja słoneczna to polecane rozwiązanie do zastosowań mieszkaniowych oraz obszarów miejskich.

 

Inne zalety fotowoltaiki

 

Poza finansowymi i ekologicznymi korzyściami wynikającymi z instalacji paneli fotowoltaicznych, rozwiązanie to wiąże się także z wieloma innymi zaletami. Przede wszystkim to urządzenia bardzo wytrzymałe, odporne na deszcz, silny wiatr, grad, zalegający śnieg albo inne warunki pogodowe. Nie wymagają konserwacji lub specjalnej pielęgnacji. Aby utrzymać maksymalną wydajność sprzętu, wystarczy go co pewien czas wyczyścić z zabrudzeń atmosferycznych, kurzu czy pyłów.

 

Montaż jest szybki i łatwy, nie wymaga też żadnych zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę. System można zamocować na dachu bądź na gruncie. Urządzenia są właściwie bezawaryjne. Nie mają części ruchomych, które są szczególnie narażone na uszkodzenia. Standardowa gwarancja na panele wynosi 25 lat, jednakże dobrej jakości sprzęty po modernizacji mogą pracować niezawodnie jeszcze dłużej.  

 

Warto podkreślić też wyjątkowo estetyczny wygląd paneli, zwłaszcza modeli czarnych, opartych na metalowej konstrukcji w srebrnym kolorze. Nowoczesny design oraz lekkość instalacji fotowoltaicznej sprawia, że pasuje ona na dach dowolnego rodzaju czy barwy. Panele można bez przeszkód instalować zarówno na dachówce ceramicznej, jak i blachodachówce, goncie czy blasze dachowej. Brak możliwości montażu występuje w przypadku np. na strzechy, eternitu, łupku, czy bardzo wiekowej dachówki.

 

Wady fotowoltaiki

 

Pomimo licznych zalet, fotowoltaika, podobnie jak każda inna technologia, ma także wady. Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć dość wysoki koszt początkowy. Średnia cena standardowej instalacji pv dla domu jednorodzinnego wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Dotacje albo nisko oprocentowane pożyczki z pewnością pozwalają jednak obniżyć sumę obowiązkowego kapitału początkowego.

 

Panele fotowoltaiczne są zależne od promieniowania słonecznego, ponadto wytwarzają prąd tylko w ciągu dnia. Nawet nieduże zacienienie może negatywnie wpłynąć na wydajność systemu. W okresie jesieni i zimy, a także w pochmurne dni w innym okresie produkcja energii okazuje się często niższa. Owe ubytki energetyczne można jednak łatwo zbilansować wspomnianymi wcześniej letnimi nadwyżkami.

 

Aby zainstalować panele, wymagana jest wolna przestrzeń o określonej wielkości. Dlatego niestandardowa konstrukcja dachu, kominy czy okna dachowe mogą stać się przeszkodą do zainstalowania systemu. W takich przypadkach alternatywą zdaje się montaż paneli na gruncie.

 

Podsumowując, fotowoltaika ma zarówno zalety, jak i wady. Korzyści wynikających z posiadania paneli jest jednak znacznie więcej. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że to bardzo korzystne, polecane rozwiązanie. To przede wszystkim odpowiedni wybór dla osób, które troszczą się o środowisko naturalne, a równocześnie chcą zaoszczędzić pieniądze oraz uniezależnić się od dostaw prądu z sieci.

Poprzedni wpisMontaż paneli na ziemi czy na dachu – porównanie rozwiązańNastępny wpis Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – poznaj najważniejsze różnice

Ostatnie wpisy

Czy wymiar panelu fotowoltaicznego ma znaczenie?12 lutego 2021
Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych12 lutego 2021
Jak zostać prosumentem?12 lutego 2021

Kontakt

HSG Sun Sp. z o.o. Plac Czerwca 1976 roku 2
02-495 Warszawa
+48 530 439 439
biuro@hsgsun.com.plwww.hsgsun.com.pl
NIP: 5272869795
KRS: 0000755921
REGON: 381691641

Pomoc

Polityka Prywatności
Cookies

Polecane

Strona Główna
Blog
copyright 2020 by HSG Sun Sp. z o. o.
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej strony. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda