Systemy odnawialnych źródeł energii są już całkiem popularne w Polsce. Jednak wiedza o nich nie rozpowszechniła się jeszcze do odpowiedniego poziomu. Dlatego nierzadko dochodzi do sytuacji, w których kolektory słoneczne są mylone z panelami fotowoltaicznymi. O tym, czym się różni fotowoltaika od solarów dowiesz się z naszego wpisu. Porównamy ze sobą oba systemy i wyjaśnimy zasadę ich działania. Dzięki temu nie pozostanie żadna wątpliwość dotycząca przeznaczenia paneli oraz kolektorów.
Czym się różni fotowoltaika od solarów? Cechy charakterystyczne
Różnica tkwi nie tylko w języku. Choć często używa się określeń „kolektory”, „panele”, „solary” czy „moduły fotowoltaiczne” naprzemiennie, to nie odnoszą się one do tego samego urządzenia. Na początku trzeba więc wymienić charakterystyczne cechy każdego systemu.
Zaczniemy od kolektorów słonecznych. Jak działają? Promienie słoneczne trafiają do roztworu składającego się z glikolu oraz wody. Tam następuje proces przetwarzania energii promieniowania na energię cieplną. Służy ona do ogrzewania wody użytkowej lub jako wsparcie systemu centralnego ogrzewania. Kolektory muszą zostać zamontowane w taki sposób, aby umożliwić im jak najlepsze przetwarzanie energii w słoneczne dni. Ustawia się je więc zazwyczaj na południe. Dzięki temu zapewnia się im najlepszą wydajność w porze wiosenno-letniej (od kwietnia do września).
Wyróżniamy 2 rodzaje kolektorów słonecznych: płaskie oraz próżniowe. Pierwsze korzystają z metalowych płyt, do których podłącza się rurki przewodzące płyn solarny. W ten sposób ogrzewają wodę w zasobnikach. Działanie kolektorów próżniowych opiera się zaś na podzielonych na części absorberach i rurkach próżniowych. Połączone są zbiorczą szyną, która nadaje kierunek roztworowi służącemu odbieraniu ciepła i przekazywania go zasobnikowi wody użytkowej.
Czym więc różnią się panele fotowoltaiczne? Ich produkcja wymaga użycia krzemu, który zamienia promieniowanie słoneczne na energię elektryczną dzięki swoim właściwościom fizycznym. Dzieje się to za sprawą tzw. zjawiska fotowoltaicznego. Polega ono na wprawieniu w ruch elektronów wskutek kontaktu z promieniami słonecznymi. W ten sposób powstaje prąd stały, który następnie musi zostać zamieniony na prąd zmienny poprzez falownik (inwerter), aby można było zastosować energię w budynku. Może ona posłużyć do wszystkiego, a nie tylko do systemów ogrzewania wody użytkowej.
Solary dzielą się na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Pierwsze wyróżniają się elegancką czarną barwą, ale też wysoką wydajnością. Z tego powodu są najchętniej wybieranym rodzajem paneli słonecznych. Polikrystaliczne (o charakterystycznej niebieskiej barwie) są wyraźnie tańsze. Nie osiągają jednak tak wysokiej efektywności, jak monokrystaliczne panele.
Co wybrać – kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?
Po poznaniu cech szczególnych obu systemów każdy jest w stanie odpowiedzieć sobie na zadane powyżej pytanie. Wybór zależy bowiem wyłącznie od potrzeb. Kolektory są niezastąpione w ogrzewaniu wody. Z kolei panele fotowoltaiczne wytwarzają praktycznie darmowy prąd.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować na swoim dachu obie instalacje. Mogą w znakomity sposób uzupełniać swoje działanie, przynosząc jednocześnie mnóstwo oszczędności dla domowego lub firmowego budżetu.