Współczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałymi konstrukcjami. Tworzy się je z solidnych materiałów, które gwarantują wieloletnią eksploatację. Każdy z elementów paneli jest w stanie przetrwać dziesięciolecia. Najstarsza instalacja fotowoltaiczna ze Szwajcarii działa nieprzerwanie od 1982 roku i nic nie zapowiada, aby miała zostać wyłączona w przewidywalnej przyszłości. To najlepszy dowód na to, że zużycie paneli fotowoltaicznych nie następuje zbyt szybko.
Konstrukcja paneli jest bardzo prosta, a przy tym nie posiada żadnych delikatnych elementów. Metalowa obudowa jest odporna zarówno na wszelkie czynniki pogodowe (deszcze, śnieg itd.), jak i uszkodzenia mechaniczne. Jedynie ekstremalna pogoda mogłaby naruszyć konstrukcję. Z tego powodu producenci systemów fotowoltaicznych dają bardzo długie gwarancje: nawet do 25 lat, a bezawaryjność paneli jest jedną z ich największych zalet.
Co ze sprawnością fotowoltaiki?
W przypadku paneli lepiej mówić o ich wydajności, niż trwałości. Żywotność paneli fotowoltaicznych częściej jest mierzona właśnie poprzez ich sprawność. Ma to sens, ponieważ samą konstrukcję bardzo trudno naruszyć. Tymczasem działanie paneli słabnie wraz czasem.
To naturalny proces i nie da się go uniknąć. Jednak nowoczesne systemy korzystają z technologii, które odkładają zużycie w czasie. Spadek mocy paneli jest w miarę równomierny przez cały okres użytkowania. Nagłe skoki wydajności powinny więc być interpretowane jako odstępstwo od normy, które być może wskazuje na awarię. Oczywiście może to podlegać naprawom gwarancyjnym.
Szacuje się, że standardowa instalacja fotowoltaiczna będzie tracić 0,5% wydajności na rok. Wysokiej klasy panele obniżają powyższy wynik do ok. 0,4%. Wyjątkiem jest pierwszy rok użytkowania, podczas którego można zauważyć nawet pięcioprocentowy spadek mocy instalacji. To jednak nieczęste przypadki, ponieważ zazwyczaj spadek wynosi znaczniej mniej. Tak więc należy przewidywać, że sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach wynosić będzie ok. 90%, a po 20 latach 85%. Dotyczy to najgorszego przypadku, a więc zakładającego pięcioprocentową stratę podczas pierwszego roku użytkowania.
Każdy producent określa poziom wydajności, którym powinien cechować się wyprodukowany przez niego panel po upływie pewnego czasu. To tak zwana gwarancja na moc. Spadek wydajności poniżej wskazanego przez producenta poziomu obliguje go do wymiany paneli. Palne fotowoltaiczne uznanych marek są praktycznie bezawaryjne, dlatego szansa na zbyt wysoki spadek mocy paneli jest bliska zeru.
Jak przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?
Na wydajność oraz żywotność instalacji mają wpływ takie czynniki, jak:
– skrajnie wysokie temperatury,
– gradobicia,
– wysokie natężenie promieniowania UV,
– zamarzająca woda,
– zanieczyszczenia stałe i im podobne.
Na część z nich nie jesteśmy w stanie wpłynąć, ale na pozostałe jak najbardziej. Spadek wydajności można zminimalizować dzięki zwykłemu czyszczeniu paneli. Jakiekolwiek zanieczyszczenia stałe czy kurz ograniczają bowiem dostęp do światła słonecznego.
Poza tym wystarczy monitorować działanie systemu. Zareagowanie w porę (np. wskutek niepokojącego spadku mocy) pozwoli uniknąć poważniejszej awarii, co znacznie wydłuża żywotność paneli.