Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do zasilania domu stało się na tyle popularne, że obecnie inwestycją w moduły solarne interesują się już nie tylko posiadacze jednorodzinnego budynku, ale także mieszkańcy bloku. Czy panele fotowoltaiczne na balkonie są opłacalne? Czy w ogóle warto zawracać sobie nimi głowę?
Zestaw solarny na balkon – kierunek, z którego padają promienie
Trzeba przyznać szczerze. Nie zawsze instalacja fotowoltaiki na balkonie będzie opłacalna. W przypadku wolnostojącego obiektu użytkownicy mogą wybrać dowolną stronę dachu do montażu modułów. Mieszkańcy budynku wielorodzinnego nie mają tego luksusu. Są oni skazani na warunki, jakie stwarza dany lokal.
Zdecydowanie największą wydajność osiągną panele słoneczne na balkonie wychodzącym na południe. Dla właścicieli takich mieszkań inwestycja może być opłacalna. Mniejszą efektywność osiągnie zestaw solarny na balkon znajdujący się od strony zachodniej lub wschodniej. Jeśli pojawia się możliwość ustawienia urządzenia pod różnymi kątami nachylenia, gra może być wtedy warta świeczki. W przypadku orientacji północnej fotowoltaika w bloku mija się z celem. Nie ma sensu myśleć o takiej inwestycji, bo skuteczność systemu będzie naprawdę niska.
Cień osłabia skuteczności paneli
Nie tylko kierunek, w którym balkon wychodzi z mieszkania na zewnątrz, ma znaczenie. Jeżeli w jego pobliżu znajdują się wysokie drzewa dające cień, wydajność instalacji znacznie spadnie, a to przekreśli opłacalność inwestycji. Zestaw solarny zda egzamin tylko w miejscach intensywnie nasłonecznionych.
Czy montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie jest legalny?
Kolejnym czynnikiem ważnym do rozważenia jest możliwość instalacji fotowoltaiki na terenie wspólnoty. Zgodnie z przepisami, nawet w przypadku dysponowania aktem własności mieszkania nie posiada się praw do zewnętrznej części budynku. Dlatego chcąc zamontować panele solarne na balkonie, należy zwrócić się do zarządu z prośbą o zgodę.
Jedynie jej uzyskanie umożliwi przeprowadzenie prac. W przeciwnym razie montaż będzie bezprawny. We wniosku powinna znajdować się dokładna specyfikacja i projekt układu oraz informacja dotycząca tego, w jaki sposób będzie on ingerował w wygląd budynku lub jego otoczenie.
Z czego składa się system balkonowy?
Ograniczona powierzchnia sprawia, że nie ma możliwości zbudowania dużego zestawu. W przypadku paneli fotowoltaicznych montowanych na balkonie zazwyczaj stosuje się jeden lub maksymalnie dwa moduły. Moc systemu powinna oscylować w okolicach 330 W. Do tego należy zainwestować w mikroinwerter, czyli falownik przekształcający prąd stały w formę zmienną. To właśnie taka energia elektryczna wykorzystywana jest do zasilania mieszkania. Na koniec trzeba założyć specjalny dwustrefowy licznik. Dokonuje tego pracownik elektrowni.
Co zrobić, by inwestycja była bardziej opłacalna?
Montaż zestawów solarnych na balkonie pozwala na znaczne obniżenie rachunków. Ich wysokość może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat. Można ten proces przyspieszyć. Istnieje szansa uzyskania dofinansowania z tytułu termomodernizacji mieszkania. Korzystanie z fotowoltaiki jest ekologiczne, dlatego państwo dotuje tego typu wydatki.