Gospodarstwa domowe nieustannie odczuwają presję rosnących cen energii elektrycznej, dlatego też coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą uniezależnić się od sieciowych dostawców i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Bardzo skuteczna jest w tym przypadku inwestycja w fotowoltaikę. Energia słoneczna może przynieść wymierne korzyści finansowe. Jednak by była ona efektywnie wykorzystywana, wymagany jest właściwa instalacja dobrej jakości systemu solarnego. Wymieniamy najpowszechniejsze błędy w montażu paneli fotowoltaicznych i podpowiadamy co zrobić, by ich uniknąć.
Nieprawidłowa lokalizacja i kąt nachylenia modułów solarnych
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych warto rozpocząć od ustalenia najlepszej możliwej lokalizacji ogniw. Powinny one zostać skierowane na południe i znaleźć się w doskonale nasłonecznionym miejscu, na które nie pada żaden cień. Warto zadbać również o odpowiedni kąt nachylenia paneli. Optymalne ułożenie w przypadku ekspozycji na południe to 30–40°. Jeśli dach jest płaski, moduły powinny być zainstalowane na specjalnych stojakach.
Wykorzystywanie komponentów niskiej jakości
Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien opierać się na wysokiej klasy podzespołach. Znaczenie ma zarówno jakość samych modułów, falownika, jak i wszelkich akcesoriów – kabli, mocowań, złączek, śrub czy haków. Wykorzystywanie komponentów, które dostarczają renomowani producenci, gwarantuje wieloletnie bezproblemowe użytkowanie instalacji, a także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz odporności na czynniki atmosferyczne. Solidne mocowania wytrzymają m.in. podmuchy silnego wiatru czy obciążenie śniegiem.
Niepoprawnie poprowadzone kable solarne
Kable solarne trzeba ostrożnie przymocować do konstrukcji lub modułu fotowoltaicznego, aby na dachu nie powstawały sploty luźnych przewodów. Jeśli o to nie zadbamy, będą one przemieszczane przez wiatr, co nie tylko powoduje duży hałas, ale także prowadzi do uszkodzenia kabli. Ponadto – pozostawione luźne sploty mogą kierować wodę deszczową w kierunku gniazd i złączy.
Źle ułożona konstrukcja mocująca panele
Na starszych, nierównych dachach często można zauważyć, że zamontowany system fotowoltaiczny dopasowuje się do krzywizn konstrukcji dachu. Jest to niepożądane ze względów estetycznych i może również powodować zacienienie w przypadku bardzo małych kątów nasłonecznienia. Aby temu zapobiec, należy zastosować haki dachowe z regulacją wysokości lub wyrównać dach. Haki są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu każdy dach można przekształcić w niemal idealnie równą powierzchnię.
Niekorzystanie z usług specjalistów
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z ryzykiem popełnienia licznych błędów, które będą prowadzić do niepoprawnego działania instalacji, mniejszych lub większych awarii czy obniżenia poziomu sprawności systemu. Warto sięgać po wiedzę i doświadczenie ekspertów w zakresie fotowoltaiki. Certyfikowany fachowiec nie tylko w poprawny sposób zamontuje instalację, ale również doradzi w wyborze najefektywniejszych komponentów czy lokalizacji.
Unikając podstawowych błędów w montażu paneli fotowoltaicznych, można nie tylko zapewnić sobie wieloletnią efektywną pracę całego systemu, ale również zwiększyć jego sprawność. Im lepiej zostanie poprowadzona instalacja, tym większa szansa na bezpieczne użytkowanie oraz szybki zwrot z inwestycji w energię słoneczną.