Decydując się na inwestycję w instalację PV, rzadko kiedy zwracamy uwagę na wymiary paneli fotowoltaicznych. W niektórych przypadkach czynnik ten może mieć jednak decydujące znaczenie w kontekście możliwości, jakimi będziemy dysponować przy realizacji przedsięwzięcia. W poniższym wpisie skupiamy się zatem na tym, aby wyjaśnić, od czego zależy waga i powierzchnia modułów fotowoltaicznych, a także wskazujemy konkretne przypadki, w których parametry te mają istotne dla inwestora znaczenie.
Liczby ogniw – główny czynnik, od którego zależą waga i wymiary paneli fotowoltaicznych
Wśród występujących obecnie na rynku modułów PV wyróżnia się przede wszystkim ich trzy główne kategorie składające się kolejno z 48, 60 oraz 72 mono- lub polikrystalicznych ogniw. Wymiary każdego z takich ogniw wynoszą przeciętnie po około 15 cm szerokości oraz długości przy wadze oscylującej w przedziale od 300 do 400 gramów. W ramach modułu standardowo układa się je w kilku rzędach, z których każdy obejmuje 6 ich sztuk. Jeśli chodzi zatem o finalnie uzyskiwane panele fotowoltaiczne wymiary oraz waga tych urządzeń uzależnione są bezpośrednio od liczby ogniw – im jest ich więcej, tym również więcej będzie ważyć cały moduł oraz większą powierzchnię docelowo zajmie.
Rozmiar paneli fotowoltaicznych w zależności od ich mocy – omówienie na przykładzie
Ze względu na optymalne parametry techniczne, dobry stosunek ceny do generowanej mocy oraz relatywnie prosty montaż, na ten moment najpowszechniejszym wariantem paneli PV są modele 60-cioogniwowe, więc to na nim oprzemy nasz przykład. Każdy tego typu panel waży około 18 kg, a jego wymiary wynoszą mniej-więcej 1650×1000 cm.
Na początku zacznijmy od zwrócenia uwagi na pewne zjawisko, które polega na tym, że dwie instalacje o takiej samej sumarycznej mocy całkowitej, mogą składać się z różnej liczby paneli o podobnej wielkości oraz wadze. Bazując na tej informacji, przyjmijmy następnie, że porównujemy ze sobą dwie instalacje o mocy całkowitej wynoszącej w obu przypadkach 5kWp. Pierwsza składa się jednak z modułów PV o mocy 320Wp (każdy), natomiast druga z paneli, których moc wynosi 400Wp (każdy).
W takiej sytuacji dość łatwo można wyliczyć, że do uzyskania wspomnianej wcześniej mocy 5kWp potrzebnych będzie 16 paneli PV w pierwszym przypadku (5000Wp / 320Wp = 15,6) oraz 13 w drugim (5000Wp / 400Wp = 12,5). Jak przekłada się to na całkowitą wagę oraz wymiary paneli fotowoltaicznych wchodzące w skład obu instalacji?
Waga i powierzchnia instalacji pierwszej wyniosą 288 kg oraz 26,4 m2, podczas gdy te same parametry drugiej obejmować będą kolejno 247 kg i 21,4 m2. Z obliczeń tych jasno wynika, że w zależności od wydajności konkretnych modułów PV cały system może w różnym stopniu absorbować powierzchnię dachu oraz w niejednolitym stopniu go obciążać, oferując przy tym każdorazowo taką samą moc całkowitą.
Panel fotowoltaiczny rozmiar – kiedy czynnik ten zyskuje na znaczeniu?
Co do zasady wymiary paneli fotowoltaicznych czy też ogólna powierzchnia, jaką zajmuje cała instalacja to czynniki raczej drugorzędne dla inwestora. Zazwyczaj kluczowe jest po prostu to, aby odnaleźć złoty środek pomiędzy ceną systemu i jego jakością a potencjałem, który w kontekście fotowoltaiki zapewnia dach.
Niekiedy zdarza się jednak, że poszycie naszego budynku jest wyjątkowo niekorzystnie zaprojektowane w odniesieniu do wymogów modułów PV. Może np. cechować się mocno skomplikowaną konstrukcją, relatywnie delikatną strukturą czy też być zbyt małe lub w dużej części zacienione. Tego typu problemy odzwierciedlają właśnie sytuację, w ramach której planując całą inwestycję, należy celować w możliwe jak najmniejsze panele fotowoltaiczne, zapewniające przy tym jednocześnie możliwe jak największą wydajność.