Wybierając podzespoły do swojej instalacji fotowoltaicznej, panele słoneczne nie powinny być jedynym elementem, nad którym warto dłużej się zastanowić. Bardzo istotną rolę odgrywa również inwerter solarny. Urządzenie to przekształca energię elektryczną, wytwarzaną przez panele słoneczne w prąd, który może być wykorzystywany do ogrzewania wody, oświetlania wnętrz lub zasilania różnego rodzaju urządzeń. Jakość inwertera ma wpływ na funkcjonowanie całej instalacji fotowoltaicznej.
Co to jest inwerter?
Ten komponent systemu solarnego, zwany również falownikiem, ma za zadanie przetworzenie i zamianę prądu stałego paneli słonecznych na prąd przemienny. W zależności od modelu, inwertery mogą mieć również kilka dodatkowych funkcji, np. synchronizowanie pracy instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną, monitorowanie systemu, śledzenie maksymalnego punktu mocy paneli fotowoltaicznych czy rejestrację danych eksploatacyjnych. Inwerter solarny umieszcza się na ścianie na zewnątrz domu, w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Należy chronić go przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy ekspozycja na słońce.
Inwerter – zasada działania
Kiedy promienie słońca padają na panele fotowoltaiczne, elektrony w ogniwach zaczynają się poruszać, wytwarzając napięcie stałe. Energię za pomocą kabli solarnych transportuje się do falownika i tam w czasie rzeczywistym zamieniana jest na prąd przemienny, czyli taki, który znajduje się w każdym domowym gniazdku elektrycznym. Nadmiar energii z falownika przesyła się do akumulatorów lub trafia z powrotem do sieci energetycznej.
Inwerter solarny – podział
Falowniki możemy podzielić według trzech kategorii: ze względu na połączenie z siecią, wielkość instalacji oraz ilość faz.
Podział falowników ze względu na połączenie z siecią:
– inwerter off-grid (zwany wyspowym) – może zasilać domowe urządzenia i ładować akumulatory, ale nie podłącza się go do sieci,
– inwerter on-grid (zwany sieciowym) – jest podłączony do sieci, więc może przekazywać nadwyżki energii, ale nie nadaje się do ładowania baterii.
Podział falowników ze względu na wielkość instalacji:
– mikroinwerter – działa z pojedynczym ogniwem,
– inwerter stringowy – można go znaleźć w małych instalacjach do 30kW,
– inwerter centralny – wykorzystywany w przypadku dużych instalacji, a także farm fotowoltaicznych.
Podział falowników ze względu ilość faz:
– inwerter jednofazowy – stosowany w instalacjach o małej mocy,
– inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy – przeznaczony do systemów o mocy wyższej niż kilka kW, zapewnia lepszą stabilność sieci.
Wybierając inwerter solarny warto zwrócić uwagę nie tylko na jego przeznaczenie, ale i gwarancję czy serwis zapewniany przez producenta – urządzenia te powinny niezawodnie działać nawet przez kilkanaście lat. Istotny jest również poziom emitowanego hałasu (im ciszej, tym lepiej), fakt posiadania niezbędnych certyfikatów i dodatkowe funkcje, takie jak monitoring pracy instalacji czy system chłodzenia.