Każdy, kto zamierza zainwestować w systemy generujące prąd z promieni słonecznych, powinien dobrze sprawdzić, jaki jest uzysk z paneli fotowoltaicznych. Będą one efektywne tylko przy odpowiednim doborze mocy instalacji do zapotrzebowania danego gospodarstwa. Jakie czynniki wpływają na skuteczność domowej minielektrowni?
Miejsce montażu paneli
To, ile energii można uzyskać z paneli, w dużej mierze zależy od ich lokalizacji. Ważne, by wybierać dobrze nasłonecznione miejsca. Największą efektywność można uzyskać, montując urządzenia na dachu od strony południowej.
Ogniwa najlepiej skupiają fotony zawarte w słońcu, kiedy są nachylone pod kątem 35-ciu stopni. W pobliżu nie powinny rosnąć drzewa, ponieważ cień padający na panel zaniżyłby jego wydajność. Powinno się też dbać o to, aby usuwać z powierzchni wszelkie pojawiające się zanieczyszczenia. Nawet jeden listek potrafi zmniejszyć możliwości systemu. Jeżeli weźmie się pod uwagę wszystkie te aspekty i rozsądnie rozplanuje ulokowanie sprzętu, można uzyskać możliwie maksymalną skuteczność paneli.
Produkcja PV w miesiącach
Nie ulega wątpliwości, że wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest różna w poszczególnych miesiącach. Oczywiście działa tu zasada, że im bardziej słoneczny okres, tym więcej wytworzonego prądu.
Optymalna praca ogniw pojawia się przy temperaturze 25 st. C. Produkcja PV zmniejsza się wraz ze spadającą, ale też wzrastającą temperaturą. W tym pierwszy przypadku dociera zbyt mało fotonów, w drugim dochodzi do przegrzewania instalacji, co powoduje utratę mocy.
W Polsce fotowoltaika osiąga największą skuteczność w maju. Wzrost wydajności paneli po zimowym zastoju pojawia się w marcu. W miesiącu tym następuje ponad dwukrotne zwiększenie produkcji PV w stosunku do lutego.
Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce
Zanim zapadnie decyzja o budowie instalacji solarnych, należy dokładnie sprawdzić, ile energii można pozyskać z konkretnego panelu i ustalić potrzebną moc układu, aby mógł on zasilić całe gospodarstwo. Model krzemowy o mocy 1 kWp, który zostanie zamontowany na południowej stronie dachu, zapewnia 900-1100 kWh wytworzonego prądu w ciągu roku.
Średnio przyjmuje się, że zużycie czteroosobowej rodziny wynosi 3000-3500 kWh. Żeby zagwarantować samowystarczalność domu, należy zatem zbudować układ 3 kWp.
Trzeba mieć świadomość, że efektywność paneli fotowoltaicznych zmniejsza się wraz z użytkowaniem. Większość producentów gwarantuje zachowanie 80% skuteczności swoich wyrobów po upływie dwudziestu pięciu lat.
Kalkulator uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej
Wszelkie podawane dane mają charakter przybliżony. Zawsze należy dokonać obliczeń z uwzględnieniem infrastruktury, jaką dysponuje się we własnym domu. Udostępniamy kalkulator uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej, który pozwoli z dużą dokładnością oszacować potrzebną moc paneli, by w pełni zaspokoić swoje zapotrzebowanie.
W aplikacji należy podać miejsce planowanego montażu (grunt lub dach), kąt nachylenia dachu oraz zastosowanego na nim rodzaju pokrycia. Program obliczy konieczną moc systemu. Co więcej, użytkownik dowie się, ile dokładnie będzie kosztowała go inwestycja.