Jeszcze nie tak dawno korzystanie z elektryczności funkcjonowało na podobnych zasadach, co jazda ulicą jednokierunkową – zakłady energetyczne wytwarzały energię, a ludzie ją konsumowali. Fotowoltaika zmieniła ten model, umożliwiając osobom, które instalują panele słoneczne na swoich dachach, zużywanie wytworzonej energii i oddawanie pozostałej jej części z powrotem do zakładów użyteczności publicznej. To doprowadziło do powstania prosumentów – ludzi, którzy zarówno wytwarzają, jak i zużywają energię.
Kim jest prosument?
Sposób, w jaki produkujemy i zużywamy prąd, podlega ciągłym zmianom. Coraz więcej konsumentów wybiera autonomię energetyczną, a tym samym staje się prosumentami. Słowo to jest połączeniem dwóch innych – wspomnianego konsumenta oraz producenta. Osoby, które zostają prosumentami, korzystają z wytworzonej przez własną instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej, jednocześnie oddając nadwyżki do publicznej sieci.
Ilość produkowanego prądu zależy m.in. od pory roku. W słonecznych miesiącach, gdy dni są dłuższe, z oczywistych względów prądu wytwarzanego jest więcej. Jednocześnie – gospodarstwa domowe zużywają mniej prądu latem niż zimą. Wytwarzana energia słoneczna nie musi zawsze odpowiadać zapotrzebowaniu. W miesiącach, w których prywatny system solarny produkuje mniej prądu, niż zużywa gospodarstwo domowe, prosumenci mogą odebrać z sieci nawet do 80% oddanej wcześniej w nadwyżkach energii. Ilość dostępnego do odbioru prądu zależy od mocy instalacji. System solarny o mocy do 10 kW za nadwyżkę każdej 1 kWh pozwala odebrać 0,8 kWh, natomiast system o mocy od 10 do 50 kW za nadwyżkę 1 kWh pozwala odebrać 0,7 kWh.
Fotowoltaika a prosument – kto może nim zostać?
Panele słoneczne nie są przeznaczone wyłącznie do użytku domowego. Firmy również mogą korzystać z fotowoltaiki, aby zrekompensować różnego rodzaju wydatki. Prosumentem mogą więc zostać wszystkie podmioty, które wykorzystują energię elektryczną, posiadają własną mikroinstalację (moc do 50kW), wytwarzającą energię z odnawialnego źródła oraz posiadają umowę kompleksową na zakup energii. Do tego grona zaliczają się: osoby fizyczne, przedsiębiorcy (u których wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przeważającej działalności gospodarczej), rolnicy, wspólnoty mieszkaniowe, nadleśnictwa, samorządy i jednostki samorządowe, fundacje, spółdzielnie oraz stowarzyszenia.
Czy warto zostać prosumentem?
Gdy prosumenci wytwarzają więcej energii, niż mogą zużyć, jej nadwyżka jest odsyłana z powrotem do sieci, gdzie zarządza nią przedsiębiorstwo. Należy podkreślić, że prosumenci nie sprzedają energii elektrycznej innym konsumentom. Mogą natomiast wiele zaoszczędzić dzięki produkcji prądu dla zaspokojenia własnych potrzeb. Korzyści z przetwarzania energii słonecznej są liczne, zarówno ze względu na obniżenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, jak i zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna szybko się zwraca, gwarantując tym samym wyraźnie korzyści finansowe.
Ponadto – instalacja paneli fotowoltaicznych przyczynia się również do wzrostu wartości rynkowej nieruchomości, na którym zostanie ona zamontowana. Odpowiedź na pytanie: czy warto zostać prosumentem, jest więc dość prosta. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią nieruchomością i warunkami zabudowy, warto zdecydować się na przeprowadzenie tej proekologicznej inwestycji.
Jak wypełnić wniosek prosumenta?
Pierwszym krokiem do tego, by w ogóle zostać prosumentem, jest montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW. Powinien zostać on przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów z wykorzystaniem sprawdzonych, wysokiej jakości komponentów. Montażyści muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i wiedzę, w jaki sposób zainstalować system solarny zgodnie z wymaganiami technicznymi dla mikroinstalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. Przygotowany system fotowoltaiczny należy następnie zgłosić do operatora sieci dystrybucyjnej najpóźniej niż 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia do sieci.
Prosument powinien również złożyć wniosek o rozliczanie usługi kompleksowej na zasadach określonych w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Wniosek ten obejmuje m.in.: dane osobowe zgłaszającego, oświadczenie prosumenta, że jest on odbiorcą końcowym, adres miejsca zainstalowania mikroinstalacji, źródło pozyskiwania energii, moc instalacji oraz planowane roczne wprowadzenie energii elektrycznej do sieci OSD. Często w wypełnieniu niezbędnych formalności może pomóc ekspert firmy, która zajmowała się montażem i uruchomieniem systemu fotowoltaicznego.