HSG Sun
  • Farmy
    • Dzierżawa gruntu
  • Kontakt
Spotkajmy się online
12 lutego 2021 przez hsgsun

Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych

Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych
12 lutego 2021 przez hsgsun
Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne pozyskują energię elektryczną ze światła słonecznego, czyli w  czasie, gdy na dworze jest jasno. Tymczasem największe zapotrzebowanie na prąd następuje wtedy, gdy jest ciemno i trzeba korzystać ze sztucznego światła. Co więcej, instalacje okazują się bardziej wydajne latem niż zimą, a to właśnie w chłodniejszym okresie potrzebujemy energii do ogrzewania. Na szczęście, nowoczesne systemy fotowoltaiczne coraz częściej posiadają magazyn energii, pozwalający gromadzić jej nadmiar. Postaraliśmy się zebrać w tym artykule wszystko, co warto na ten temat wiedzieć.

 

Fotowoltaika z magazynem energii – rodzaje

 

Magazynowanie energii to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ wówczas ani sekunda pracy instalacji fotowoltaicznej nie idzie na marne, a ponadto łatwiej wtedy zminimalizować konieczność korzystania z innych źródeł prądu. Wyróżnia się dwa sposoby magazynowania nadwyżki. Instalacje typu „off-grid” stosuje się w przypadku, gdy nie istnieje możliwość podłączenia jej do sieci elektrycznej. Uzyskany przez panele prąd stały jest gromadzony na specjalnych akumulatorach, a następnie przetwarzany za pomocą inwertera na nadający się do użytku prąd zmienny. Alternatywa dla tego rozwiązania to instalacja typu „on-grid”. Ten typ fotowoltaiki pozwala na magazynowanie energii w sieci, dzięki czemu system przekazuje prąd w pierwszej kolejności na bieżące potrzeby właściciela instalacji, natomiast cała nadwyżka trafia do publicznej sieci. Odbywa się to poprzez dwukierunkowy licznik, dzięki czemu można później pobrać zbliżoną ilość prądu bez żadnych opłat. Trzeba jednak wiedzieć, że magazynując energię w sieci, traci się około 20% jej wielkości. Takie rozwiązanie wydaje się jednak wygodniejsze w porównaniu z akumulatorami, które wymagają specjalnego przechowywania oraz regularnej wymiany.

 

Magazynowanie energii elektrycznej w domu – czy jest opłacalne?

 

Jeśli występują okresy, w których produkcja energii elektrycznej przeważa nad zużyciem, magazynowanie nadwyżki niewątpliwie przyniesie liczne korzyści. Przede wszystkim dają pełną lub częściową niezależność energetyczną w okresach słabszego naświetlenia instalacji. To z kolei oznacza zmniejszenie rachunków za prąd. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty przechowywania energii. Jeśli chodzi o akumulatory do fotowoltaiki, cena takiej instalacji jest dość wysoka. Obecnie ceny baterii zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a ich żywotność wynosi do ośmiu lat. Fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie, dlatego można przypuszczać, że ceny akumulatorów pójdą w dół, a ich efektywność wzrośnie. Wówczas będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie, gdyż akumulatory pozwalają na pobranie całej zmagazynowanej energii. Jednak do tego czasu korzystniejsze okazują się mniej kosztowne instalacje typu „on-grid”, pomimo wspomnianej utraty części energii. Eksperci są jednak zgodni, że magazyny energii to przyszłość energetyki. W nieodległej przyszłości tego typu rozwiązanie powinno stać się standardem w instalacjach fotowoltaicznych.

Poprzedni wpisJak zostać prosumentem?Następny wpis Czy wymiar panelu fotowoltaicznego ma znaczenie?

Ostatnie wpisy

Czy wymiar panelu fotowoltaicznego ma znaczenie?12 lutego 2021
Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych12 lutego 2021
Jak zostać prosumentem?12 lutego 2021

Kontakt

HSG Sun Sp. z o.o. Plac Czerwca 1976 roku 2
02-495 Warszawa
+48 530 439 439
biuro@hsgsun.com.plwww.hsgsun.com.pl
NIP: 5272869795
KRS: 0000755921
REGON: 381691641

Pomoc

Polityka Prywatności
Cookies

Polecane

Strona Główna
Blog
copyright 2020 by HSG Sun Sp. z o. o.
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej strony. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda